Americký toy-foxteriér

9. července 2010 v 19:09 |  pejsci

Americký toy-foxteriér (American Toy Fox Terrier)

Americký toy-foxteriér je dobře rostlý pes s krásnými proporcemi a hladkou srstí. Je to živý, čilý a energií sršící pes, překrásný přítel a všemi oblíbený miláček. Pro ty, jenž milují droboučké psy, je nepostradatelným společníkem.
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: American Toy Fox Terrier; čes.: Americký toy-foxteriér
PŮVOD:
Americký toy-foxteriér je známý také jako American Toy Terrier nebo jako Amertoy. Plemeno bylo vyšlechtěno v roce 1936 v USA. Jeho standard se datuje k roku 1876. Ve Spojených státech byl pečlivou selekcí chovu zmenšený. Díky křížení s Anglickým toy teriérem (Englisch Toy Terrier), Čivavou, (Chihuahua) a s Italským chrtem, má rafinovaně uhlazené rysy a mírnou povahu. Ve značné míře je zbaven chyb, obyčejně typických pro trpasličí plemena. Jeho původní využití bylo chytání krys. Plemeno je uznané UKC, NKC, NTFTA, AKC, APRI, ACR.
POPIS:
Americký toy-foxteriér má ocas ukotvený krátce a nošený vysoko. Oči má tmavé a okrouhlé. Uši má tvarované do písmene "V" a vztyčené. Stop odděluje klenutou lebku od malého úzkého čenichu. Srst má krátkou a silnou. Zbarvení je bílé s černo tříslovými nebo tříslovými značeními. Vyskytují se však i jiná zbarvení.
VÝŠKA:okolo 25 cm
VÁHA:
Americký toy-foxteriér váží v rozmezí 1,5 až 3 kg.
SRST:
Americký toy-foxteriér
CHARAKTER:
Americký toy-foxteriér je fyzicky malý, avšak robustnější pes, který si za všech okolností udržuje svoji vášeň pro život. Toto plemeno si myslí, že je velké. Je nepoddajný a houževnatý, bystrý a šťastný, avšak tvrdohlavý. Je zvědavý a aktivní, po celý svůj život si udržuje svého mladého ducha. Je inteligentní, milující, citlivý a milý. Je velmi ostražitý a pohotový, zvídavý a rychlý. Je to společenský pes, který nikdy nezapomene na svoje starodávné zvyky teriéra, a proto bude doma bojovat s myšmi a drobným domácím zvířectvem. Je to malý atletický pes, který velmi miluje hon. Je laskavý a velmi loajální. Toto plemeno je výjimečné svojí inteligencí a dobře vytrénovatelné. Někteří z nich jsou cvičeni k pomoci postiženým lidem. Americký toy-foxteriér prokázal, že je vynikajícím psem pro hluché lidi. Může být vycvičený k tomu, aby vzal svého lidského společníka ke zdrojům zvuků, jako je například telefon. K dětem je velice přátelský, nedoporučuje se však ke společnosti dětí, které by mu pro jeho drobounkou a křehkou velikost mohly ublížit. Tento malý pes s jistotou přináší úsměvy na tvářích všech, s nimiž se setká, a to především v důsledku jeho aktivnímu a mladému skotačení. Je velmi náchylný k nepřízni počasí, proto by měl při chladnějším počasí nosit teplý obleček a být chován pouze v domě či bytě.
Americký toy-foxteriér je energií sršící pes, překrásný přítel a všemi oblíbený miláček. Pro ty, jenž milují droboučké psy, je nepostradatelným společníkem.
PÉČE:
Americký toy-foxteriér je velmi aktivní pes, který velice pečuje o své psí potřeby. Na péči je nenáročný. Pravidelně češte a kartáčujte jeho srst, aby byla hladká.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Americký toy-foxteriér se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Chytač krys.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI - Neuznané plemeno.
Sekce - Teriér.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *-SuPer_Miley-* *-SuPer_Miley-* | Web | 9. července 2010 v 19:14 | Reagovat

krásný pejsek :)

2 cari-1 cari-1 | Web | 9. července 2010 v 19:18 | Reagovat

[1]: presne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama