Jak nenaletět na padělek parfému

14. ledna 2011 v 17:44 |  Móda

 Jak nenaletět na padělek parfému


Pro parfém dnes nemusíš chodit do obchodu. V e-shopech nebo internetových aukcích mají často daleko větší výběr i nižší ceny. Bohužel je velice snadné naletět - při smůle a hlavně neopatrnosti ti domů místo kvalitního značkové vůně může dorazit padělek.
Krásný flakon, pěkná vůně a především nízká cena - no nekup to! Jenže za nízkou cenou se může skrývat "fake" - vyhodíš za něj nemalé peníze, které ti ve většině případů už nikdo nikdy nevrátí. Zabránit černému trhu není jednoduché, a tak se před padělky musíš obrnit. Jak? Nauč se je odhalit dříve, než rozbiješ (pomyslné) prasátko.
Jednou jsem šla kolem stánku s visačkou "Parfémy za nízké ceny". Jelikož jsem nadšenec do všech možných vůní, zastavila jsem se u něj a začala se prohrabovat lahvičkami. Místo pravé vůně Naomi Campbell jsem ale narazila na černotu nazvanou Noemi Caramell. Co je nejhorší? V prvním momentu jsem si rozdílu v názvu opravdu nevšimla. Naštěstí jsem na to přišla dřív, než jsem stačila vytáhnout peněženku. Podobná věc se mi stala s obuví - na krabičce stálo Abdidas.
Na tržištích a také v internetových aukcích na takové zboží narazíš naprosto běžně. U těchto případů však není obtížné poznat, že se jedná o faleš, stačí být jen ostražitá a všimnout si pozměněného názvu. Někdy se ale můžeš setkat s kousky, které od těch pravých nejsou jen tak k rozeznání, jelikož na první pohled mají stejný obal, název i krabičku. Na co si dát pozor především?

Krabička parfému

Pokud si svůj oblíbený parfém kupuješ už dlouho a dobře ho znáš, bude to pro tebe odhalení případného padělku o něco jednodušší. Padělky na obalech se poznají často pouze v detailech. Například název parfému bývá napsaný jinou barvou či znakovým fontem, může obsahovat chyby v diakritice, mít odlišný rozměr a podobně.
Věděla jsi, že…? Padělání zboží je postihnutelný trestný čin. České zákony však porušuješ i pouhou koupí padělku. A nezáleží na tom, že jsi jej při nákupu nerozeznala od originálu.
Krabička padělku může být na rozdíl od originálu menší nebo tenčí, obrázky nebo tvary na krabičce mnohdy vypadají odlišně, obal se jinak leskne. Zadní popisky na krabičce jsou napsány menším písmem a podstatné informace o výrobku, například složení, většinou chybí.
Napoví ti také celofán. Ty falešné jsou obvykle z laciného, mačkavého "igelitu". U těch pravých se obvykle jedná o pevný celofán z hladkého a nemačkavého materiálu. Někteří podvodníci jsou ale vychytralí, použijí originální krabičku a do ní vloží padělek parfému.

Flakon parfému

Poznat plagiát lahvičky je o něco jednodušší, ale i tak můžeš snadno přehlédnout některé detaily. Značkové parfémy se prodávají většinou v zajímavých, luxusně působících flakoncích, jejichž tvar mají padělatelé často problém přesně napodobit. Sklo bývá tenčí a lahvička může být výrazně větších či menších rozměrů. Pozornost věnuj také tloušťce dna, kdebývá rozdíl vcelku dobře viditelný.
Někdy se ale podvodníci napodobit originální flakon ani nesnaží. Mnoho padělků se prodává v jednoduchých, tuctových a hlavně už na první pohled lacině působících flakonech z podivného materiálu. Uzávěr napodobenin je většinou z plastu či podobných křehkých materiálů. Tehdy je odhalení velmi snadné
Na místě je přihlédnout i k délce a šířce hadičky. Zapamatuj si, že hadička v případě "fejků" bývá příliš dlouhá (uvnitř flakonku je zkroucená) a podstatně širší.

Vůně parfému

Originální vůně od pravých výrobců mají delší výdrž. Tester proto otestuj na zápěstí. Pokud parfém rychle vyprchá anebo v krátkém čase změní svou vůni, jedná se o faleš.
Padělané vůně jsou identifikovatelné také tím, že při čichání k vůni k tobě propustí silný alkoholový odér. Padělatelé se snaží vydělat tím, že při výrobě napodobenin použijí větší obsah alkoholu a menší část aromatických složek. Jestliže vodička obsahuje i maličký rozdíl mezi vůní originální, může se jednat o podvrh.
Věděla jsi, že…? Mnoho padělků obsahuje zvířecí moč. Podvodníci jí často nahrazují jednu ze složek originálních parfémů, která je drahá a hůře dostupná.
Všímej si také barvy. Padělek může mít jiná barevný nádech i konzistenci. Stejně tak může být vodítkem i množství vůně ve flakonu. To poznáš jedině tak, že si jej ověříš u originálního prodejce. Některé značky "nedolévají" parfém až po hrdlo. Přestože vůně obsahuje jen o několik mililitrů více nebo méně, opět se může jednat o imitaci.
Nejen že s falešným parfémem moc parády nenaděláš, napodobenina parfému ti může způsobit i vážnou alergickou reakci. Proto si při nákupu parfému raději připlať anebo si důkladně ověř pravost vybrané vůně.
Naletěla jsi někdy? Svěř se v komentářích!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tess Tess | Web | 30. října 2013 v 8:09 | Reagovat

Chce to objednávat tam kde to zname :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama