Modrý gaskoňský baset

16. ledna 2011 v 15:35 |  pejsci

Modrý gaskoňský baset (Basset bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset)

Modrý gaskoňský basset má velmi jemný čich. Je aktivní, hbitý a čilý. Způsob jeho lovu je doplněn krásným a zvučným hlasem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Blue Gascony Basset; fr.: Basset bleu de Gascogne; čes.: Modrý gaskoňský baset

PŮVOD:
Původ: Francie
Modrý gaskoňský baset je lovecký pes, využívaný pro lov se zbraní jak sám, tak ve smečce, a to především pro lov králíka a zajíce. 
Plemeno bylo znovuuznané na konci 19. století, díky podněcování lovců ze západu. Od této doby byl jeho vývoj konstantní, stejně jako plán morfologického zlepšení. Tak také záchrana vlastností psa.
Vzhledem je to opravdu typický baset, označující velké plemeno, ze kterého pochází. Velikost těla je v poměru k jeho délce 5:8. Hloubka hrudníku je v poměru k jeho velikosti 2:3. 


POPIS:
Modrý gaskoňský baset má při pohledu zpředu lebku klenutou, ne příliš širokou, týlový výčnělek je značný, lebka je při pohledu shora v lomeném tvaru. Čelo má plné, stop stěží výrazný. Nos má černý a velký, s dobře otevřeným chřípím. Čenich je stejně dlouhý, jako lebka, je silný, nosní most je mírně klenutý. Rty má podlesnuté, dolní čelist dobře překrývají. Líce jsou hubené, s jednou nebo dvěma rýhami. Oči má oválně tvarované, zají se být hluboko posazené, jsou hnědě zbarvené, mají jemný, poněkud smutný výraz. Uši má jemné, zkroucené, končící v bodu, při natažení musí přinejmenším přesahovat konec čenichu. Krk má dosti dlouhý, vcelku klenutý, lalok má vyvinutý, ne však nijak nadměrně. Záda má dlouhá, dobře stavěná, bedra jsou krátká, někdy klenutá. Hruď je prostorná, v délce dobře vyvinutá, spadá až pod úroveň loktů. Ocas má v místě posazení silný, je nošený v šavlovitém zatočení, někdy je delší a hrubší, směrem ke konečku je srst méně přiléhavá, v klidu se jeho konec dotýká země. Přední končetiny má silní, nepatrné zakroucení je tolerované. Ramena má svalnatá, šikmá a bez tíhy. Lokty velmi blízko u těla. Zadní končetiny jsou dlouhé a svalnaté. Tlapky má mírně podlouhle oválné, s hubenými a těsnými prsty. Polštářky i drápky má černé. Chůze i pohyb jsou vyvážené a dosti lehké. Kůži má ne příliš jemnou a pružnou, její zbarvení je černé nebo silně skvrnité s černými záplatami, nikdy zcela bílými. 

VÝŠKA:
Modrý gaskoňský baset má v kohoutku 34 až 38 cm. 
VÁHA:
Modrý gaskoňský baset váží v rozmezí 16 až 18 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Modrý gaskoňský baset má krátkou, hustou a středně silnou srst. Zbarvení je skvrnité, černobílé, s břidlicově modrým efektem. Je značené nebo ne s více či méně rozlehlými černými záplatami. Dvě černé záplaty jsou obecně umístěny na obou stranách hlavy, překrývají uši, obklopují oči a končí u lící. Na vrchu lebky se nesetkávají, ale na jejím vrcholu nechávají bílý interval, na kterém se často nachází malá, černá skvrnka, tolik typická pro toto plemeno. Dvě více či méně jasná tříslová značení jsou umístěny nad očima. Tříslové stopy jsou také na čumáku, na rtech na vnitřní straně uší, ne končetinách a pod ocasem. 
CHARAKTER:
Modrý gaskoňský baset má velmi jemný čich. Je aktivní, hbitý a čilý. Způsob jeho lovu je doplněn krásným a zvučným hlasem. Ve smečce pracuje perfektně. Je to laskavý a povahou šťastný pes, který často a rád dovádí a skotačí. 
PÉČE:
Modrý gaskoňský baset potřebuje dostatek pravidelného pohybu, dlouhé procházky a přiměřenou péči o srst. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Modrý gaskoňský baset se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama