Phaléne

13. března 2011 v 12:42 |  pejsci

Phaléne (Phalen)

Phaléne je variantou Kontinentálního Toy španěla s visícíma ušima. Je odolný a skvěle snáší nepříjemné počasí. Phaléne je velice oddaný a věrný pejsek, který nadevše miluje všechny členy své rodiny.


PŮVOD:
Phaléne je svým zevnějškem známý již ze středověku. Vzhledem je velmi podobný Papilonu, má však slabší hlas a visící uši. Předkem Phaléna a Papilona byl Epaniolnen z Belgie.
Phaléne i Papilon byly velmi oblíbení ve Francii v 18. století, obzvláště mezi milovníky trpasličích plemen. Popularita Phaléne však byla vždy o něco menší, než Papilona. Každopádně v 17. století byli psi těchto plemen ve Francii nesmírně populární a mnozí známí umělci, jako např. Rubens nebo Van Gogh často Phaléne a Papilona na svých plátnech zobrazovali. Phaléne a Papilon byli také využíváni k lovu krys a jiných malých hlodavců, a to nejen na královském dvoře. Papilona i Phaléna v dnešní době ve Franci díky jejich bohatě chlupatému ocasu nazývají "pes-veverka" (franc.: Chin Ecureuil; angl.: Squirrel Dog). Phaléne byl přiznán FCI.
POPIS:
Jako jejich druhé označení se užívá Kontinentální
Toy-španěl.
Phaléne je plemenem malých společenských psů.
Phaléne je půvabný a elegantní pejsek, harmonické postavy s jemnou kostrou a dlouhou srstí. Jeho tělo je o něco delší, než jeho výška v kohoutku. Hlavu má poněkud lehčí, avšak k tělu úměrnou. Nos má malý, černý a okrouhlý, na konci poněkud zploštělý. Čenich je kratší, než lebka, jemný, špičatý a po stranách ne příliš vydutý, nesmí směřovat nahoru, nosní hřbet je rovný. Rty jsou silně zabarvené, tenké a těsné. Oči má dosti velké, poněkud nízko posazené, nevyčnívají, jsou dobře otevřené a ve tvaru velké mandle. Jsou tmavě zbarvené a velmi výrazné. Charakteristickou zvláštností jsou nádherné uši, jsou vcelku jemné, avšak pevné, posazeny dosti daleko od sebe, takže odhalují mírně kulatou lebku.
Phaléne je variantou Kontinentálního Toy španěla s visícíma ušima:
V klidu jsou uši posazené vysoko, o dost výše nad linií oka. Jsou nošeny svěšené a jsou dosti pohyblivé. Uši jsou ozdobené zvlněnou srstí, která může dosahovat pěkné délky a dávat Phalénovi krásný a charakteristický vzhled.
VÝŠKA:
Phaléne má v kohoutku kolem 28 cm.
VÁHA:
Phaléne je dělen do 2 hmotnostních kategorií:
1.)méně, než 2,5 kg, a to jak pro psy, tak i pro feny.
2,)od 2,5 do 4,5 kg pro psy a od 2,5 do 5 kg pro feny.
Minimální hmotnost je 1,5 kg.
SRST:
Phaléne má srst bez podsrstí, je hojná a bohatá, lesklá a zvlněná, ne však kadeřavá ani příliš měkká, je však odolná proti doteku, s hedvábným odleskem. Někteří psi v dobré kondici mají srst na kohoutku dlouhou 7,5 cm a na ocase proužky dlouhé 15 cm. Na nohách jsou povinné "závěsy". Přiznané jsou všechna zbarvení na bílém základě, na těle a nohách musí bílá barva znatelně dominovat. Ve všech barevných variantách však musí být rty, oční víčka a především nos pigmentem zbarveny.
CHARAKTER:
Phaléne i Papilon jsou velice oddaní a věrní pejsci, kteří nadevše milují všechny členy rodiny. Jsou odolní a skvěle snáší nepříjemné počasí.
PÉČE:
Phaléne má srst jen nenáročnou na péči. Nevytváří chuchvalce ani zámotky. Alespoň jednou týdně ji kartáčujte a nezapomínejte pravidelně odstraňovat chloupky z oušek.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Phaléne se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama