Srpen 2011

Spáleniny od sluníčka

23. srpna 2011 v 20:46 Zdraví a Krása
Spáleniny od sluníčka jsou bolestivé, nevzhledné a především nebezpečné! Snažíme se jim zuby nehty vyhýbat - používáním kvalitních opalovacích krémů a střídmým pobytem na slunku. Co dělat, když se přeci jen pokožka zbarví do ruda? Přinášíme vám několik užitečných tipů.

První pomoc

Spálenou pokožku řádně ochlaďte. Jak? Ideálně pod sprchou! Začněte s vlažnou vodou, abyste rozpálené pokožce nezpůsobila šok. Sprcha by měla trvat alespoň 10 minut.

Domácí pomoc:
 • Na spálené místo přiložte žloutek. Uleví se vám.
 • Spálila jste si tvář? Pomažte ji medem! Ovšem pozor, máte-li citlivou pokožku. Mohla byste dostat alergickou reakci.
 • Výborně pomáhá obklad ze studeného bílého jogurtu nebo kefíru. Nechte působit 15 minut.
 • Čerstvá okurka nakrájená na kolečka spáleninu ochladí a vysušenou pokožku hydratuje.
 • Na větší spálené plochy přiložte studenou utěrku zasypanou sodou bikarbonou (jedlou sodou).
 • Kouzelným pomocníkem je aloe vera - čerstvá dužina a šťáva, gel, sirup…
Pomoc z lékárny:
 • D-panthenol regeneruje pokožku, ochladí ji a během pár vteřin zklidní.
 • Aloe vera - hydratuje a uklidňuje podrážděnou a spálenou pleť.
 • Alantoin má stahující účinky.
 • Kosmetika s propolisem má hojivé a především protizánětlivé účinky.
 • Vitamíny A a E mají uklidňující vlastnosti.
 • Termální voda ve spreji není z nejlevnějších, ale spálené pokožce poslouží dokonale.
 • Steroidová mast pomůže zcela jistě: dokáže si totiž poradit i s popáleninami druhého stupně.
Kdy pomůže lékař:
 • Pokud spálení přetrvává a nelepší se.
 • Pokud se objeví horečka, puchýře, závratě, bolest hlavy a zvracení.

Jak přežít vedra

23. srpna 2011 v 20:44 Zdraví a Krása
Tropy jsou tu a pokud je chcete přestát ve zdraví, musíte se na to nachystat.
Odpusťte si zmrzlinu
Vypadá to lákavě ochladit se zmrzlinou nebo ledovým pitím, ale obojí funguje jen v tu vteřinu než polknete. Cestou do žaludku totiž vysílají do těla jedinou zprávu: To studí, je potřeba se zahřát! Lepší je pít nápoje pokojové teploty. Zapomeňte na pivo nebo kávu - alkohol i kofein rozproudí krev a zvýší teplotu těla a dehydrují.
Dejte si chilli
Teplo můžete zvládnout i díky vhodnému jídlu. Pikantní chuť je ideální. Pálivé jídlo roztáhne póry, začnete se potit a ochlazovat.
Netopte se ve sklenici
V parném dni zdvojnásobte svou běžnou denní dávku tekutin. Pít byste měli průběžně a po malých dávkách.
S klimatizací to nepřežeňte
Klimatizace je skvělá, pokud je nastavena na teplotu o 5 °C nižší, než je ta venku. Pokud nemáte klimatizaci, zatemněte.
Pracujte hlavně ráno
Namáhavé věci si přesuňte na ráno - není tak vedro a navíc jste plni sil. V práci si udělejte pauzičku kolem oběda a dělejte si víc přestávek. Je dobré si při nich dát nohy nahoru, abyste odlehčili krevnímu oběhu. Venku se pohybujte pomalu, nejlépe ve stínu.

Gregor Schlierenzauer

12. srpna 2011 v 12:44 Sportovci
Gregor Schlierenzauer je talentovaný rakouský skokan na lyžích. Prvně na sebe upozornil 17.prosince 2005, kdy vyhrál závod "třetiligové" série FIS . O pár týdnů později, 2 .února 2006, se stal juniorským mistrem světa. Premiéru ve světovém poháru si odbyl 12.března 2006 v Oslu, kde skončil na 24. místě. Strmý vzestup pokračoval v letní sezóně. Závod Grand Prix dokonce vyhrál.
Dne 3.prosince 2006 jako šestnáctiletý vyhrál v Lillehammeru svůj první závod světového poháru. Zařadil se tak mezi nejmladší vítěze v historii. Při své první účasti na Turné čtyř můstků dokázal vyhrát v Oberstdorfu a Bischofshofenu a celkově skončil druhý.
V roce 2010 na ZOH ve Vancouveru získal dvě bronzové olympijské medaile v individuálním závodě na středním i velkém můstku.
Jeho rodiče se jmenují Angelika a Paul Schlierenzauerovi, Gregor má dva sourozence - starší sestru Glorii a mladšího bratra Lucase.
Datum narození:07.01.1990
Rodné město:Fulpmes, AUT
Hlavní Přejít:Bergisel, Innsbruck, AUT
Sportovní klub:SV Innsbruck-Bergisel
I jako:Lyžování, fotbal, tenis, golf, fotografování, poker, kulečník, vaření ...
Tělesné výšky:180 cm
Nejdál skok:243,5 m, Vikersund, NOR
Lyžařské:Fischer
Váha
65 kg
Sponzoři:
Red Bull, Fischer, Carrera, lidová banka, OMV, Messner, StubaiŠátky

10. srpna 2011 v 12:40 Móda
Šátek dodá vašemu oblečení šmrnc

Šátky jsou dostupným doplňkem, který nám může zpestřit oblečení a dodat mu šmrnc a nový vzhled.
I když půjdete znovu v tom samém, stačí si smyslně uvázat šátek a rázem vznikne nový outfit.
 • Kratší šátky noste uvázané po vzoru letušek, na jednoduchý uzel s cípy do stran.
 • Delší úzké šátky omotejte kolem krku, jeden cíp nechte splývat vepředu, jeden na zádech.
 • Se širokým šátkem si můžete vyhrát. Například ho přehnout napůl a volný cíp protáhnout vzniklým okem, nebo šátek uvázat na pevný uzel a nosit ho ve stylu kravaty.

Trendy pro podzim a zimu

10. srpna 2011 v 12:26 Móda

Trend, který přichází: indiánské léto

Nikde nezáří podzimní barvy tak krásně jako v nekonečných lesích Severní Ameriky. Tato krajina mnoha indiánských kultur se letos stala inspirací pro několik kolekcí módních návrhářů.

Trend, který zůstává: ženskost

Krajka, ženské siluety, vysoké podpatky. Pánský styl má něco do sebe, ale žena má zůstat ženou. Tento trend naštěstí přetrvá.

Trend, který přichází: barva podzimního listí

Barva podzimního listí patří neodmyslitelně k podzimu. Je možné kombinovat je buď tón v tónu, nebo i kontrastně.

Trend, který zůstává: jasné barvy


Desatero pro lesklé vlasy!

10. srpna 2011 v 12:19 Zdraví a Krása

Desatero pro lesklé vlasy!

Nešetři na šamponech!

Vždy si vybírej kvalitní šampon podle typu svých vlasů. Zvláštní péči potřebují jak vlasy suché nebo mastné, tak dlouhé, jemné nebo barvené. Šampony typu 2v1 používej jen výjimečně nebo pokud máš zdravé vlasy. Pokud si vlasy lakuješ nebo geluješ, pořiď si tzv. vymývací šampon.

Kondicionér je nutnost!

Mytí vlasů je pro tebe určitě samozřejmostí, ale kondicionér už každý tak vážně nebere. A přitom je nezbytně nutný po každém mytí, zvlášť pokud máš vlasy barvené, dlouhé nebo kudrnaté. Vybrat si můžeš z oplachových balzámů, lehkých sprejů a tonik, ale opět musí přesně odpovídat typu vlasů.


Voda, voda a zase voda

Řeč je jak o vodě pitné, tak o té na mytí vlasů. Pokud nedodržuješ pitný režim, brzy to poznáš jak na pokožce, tak na vlasech! Na mytí vlasů nemusíš používat ani minerálku nebo vodu z grónských ledovců jako celebrity:-) Stačí mírně teplá, rozhodně ne horká voda a pro zvýšení lesku můžeš vlasy nakonec ještě propláchnout chladnější vodou.

... TAK TŘEBA BARVA

Ve výhodě jsou tmavovlásky před blondýnkami i zrzkami. Světlý pigment totiž působí matnějším dojmem. Ani havraní hříva nemá vyhráno, pokud je kudrnatá a krepatá. Ideální jsou rovné tmavé vlasy, které odrážejí světlo.

Není hřeben jako hřeben!

Dobře si prohlédni své hřebeny a kartáče. Možná je všechno OK a tvoje vlasy se potkávají jen s čistými kartáči s kvalitními a neostrými zuby. Možná je na čase je vyhodit a koupit jiné! Vybírej pečlivě: rukou zkontroluj zaoblení hran zubů i štětin a jednou si dopřej hřeben z březového dřeva nebo kartáč s pravými štětinami!

Nedrbat! Neničit!

Vodu z vlasů jemně vymačkej prsty a pak je bez kroucení, ždímání či frotýrování zabal do ručníku. Mokré vlasy jsou totiž extrémně náchylné na poškození a i pouhé tření froté ručníkem je může poškodit. Takto brutálně vydrbané vlasy se prostě nebudou lesknout ani omylem!

Vysoká škola stylingu

Úprava účesu je bez stylingových přípravků něco jako sci-fi . Ale používáš ty správné? Dobrý stylingový přípravek ti totiž zaručí nejen snazší tvarování a fi xaci vlasů do účesu, ale také ochranu před působením tepla, UV zářením a dokáže i vyživovat a hydratovat.

... ALE I ČISTOTA VLASŮ

Čistota - půl zdraví říká staré přísloví a v případě vlasů platí dvojnásob. Vlasy zatížené nečistotami, kožním mazem, nebo dokonce nánosy starého stylingu budou vždycky vypadat nezdravě a matně.

Na 230 stupňů upečeš i chleba!

No fakt! A víš, kolik stupňů má tvoje kulma, žehlička na vlasy nebo fén bez nástavce nebo difuzéru? Stejně! Takže... příště foukej vlasy fénem vždy s nástavcem, vždy po směru růstu a nejlépe jen na střední teplotu a výkon. Dokonale rovné, hladké vlasy jsou sice módní, ale žehlení je poškozuje a rozhodně není vhodné pro každodenní používání.

Zázrak na počkání

Babo raď: vlasy matné, účes nedrží, barva nijaká a příští týden máš rande! Jak za týden získat lesklé vlasy? Vyzkoušej kombinaci kvalitní vlasové masky nebo séra s některým ze stylingových přípravků pro zářivý lesk! Masku nanes v týdnu aspoň 2x a těsně před hodinou H si vlasy umyj a ošetři přípravkem pro oslnivý lesk. Pak účes zafixuj lakem s leskem a... Už záříš?

... VĚK

Na věku záleží! A to nejen na tvém věku. Dlouhé vlasy jsou totiž v podstatě staré. Tolikrát jsi je myla, česala, splétala do copů a culíků, že není divu, že se jim třepí konečky a taky se čím dál míň lesknou.

Čímpak je krmíš?

Tvoje vlasy potřebují pro dokonalý vzhled a lesk kvalitní proteiny, rostlinné oleje a příliv minerálů a vitaminů. Proto by ve tvém jídelníčku nemělychybět ryby, zakysané mléčné výrobky, sýry, luštěniny, rýže, celozrnné obiloviny a spousta zeleniny a ovoce. A pak budou tvé vlasy zářit - spolehni se!

Babské rady

Na zvýšení lesku vlasů existuje řada "zaručených" rad, ale doporučit ti můžeme jen: a) závěrečné oplachování vlasů chladnější vodou, do které se může přidat pár kapek octa nebo citronu, a za b) přírodní oleje, např. olivový. Olej nanes na vlasy, nech působit a pak jej pomocí šamponu jemně smyj.


Zkáza Titaniku byla předpověděna 14 let dopředu

9. srpna 2011 v 17:29 Záhady světa

V roce 1898 napsal Morgan Robertson román o lodi jménem Titan, která při své plavbě narazila do ledovce. V roce 1912 narazila do ledovce skutečná loď - Titanic. Ačkoli v Robertsonově románu šlo o fikci, některá pozdější fakta se jí podobala až se znepokojující přesností.
Kniha vyšla původně pod názvem Bezvýchodný stav, později byla přejmenována na Vrak Titanu. Podobnost mezi fiktivním Titanem a skutečným Titanikem je až děsivá. Například obě lodě ztroskotaly v dubnu v severním Atlantiku, protože se střetly s ledovcem. Žádná z nich neměla na palubě dostatek záchranných člunů, což v obou případech znamenalo vysoké ztráty na životech. Obě byly největšími plavidly na světě a všeobecně považovány za nepotopitelné.
Obě pluly i po stejné trase - Titan se plavil z New Yorku do Anglie, zatímco Titanic jel opačným směrem. Katastrofa obě plavidla potkala zhruba na stejném místě. Také jejich rychlost byla v obou případech zhruba stejná, měly i stejný pohon a počet stěžňů.
Oproti skutečnosti byly v románu samozřejmě i některé rozdíly. Například Titanic o ledovec za jasné noci pouze "škrtl", zatímco Titan do něj najel přímo za mlhavé noci s nulovou viditelností. Na Titaniku zemřelo méně lidí (zhruba 1500), zatímco s Titanem se jich potopilo okolo dvou tisíc. Titanic se potopil během své vůbec první plavby, Titan jich měl za sebou několik.
Autor knihy nebyl samozřejmě žádný vizionář, který by viděl dopředu. Každopádně to, co popsal ve své knize, je dodnes předmětem mnoha dohadů a spekulací.Projekt Filadelfia

9. srpna 2011 v 17:17 Záhady světa
Jednalo se o projekt amerického válečného námořnictva, které chtělo mít v průběhu války novou "zbraň". Ve filadelfskem experimentu šlo o radarovou neviditelnost torpédoborce USS Eldridge s vojenským číslem DE-173. Tato loď vešla do historie jako pokusný objekt jednoho z nejzáhadnějších vojenkých experimentů.
Na prvních experimentech s neviditelností se začalo pracovat v "Institute for Advanced Study" už v roce 1933 na základě prací Davida Hilberta ("Hibert Space", 1912), dr. Levinsona (levinsonovské rovnice času), dr.Johna Hutchinsona a dr.Kurtenauera.
V roce 1936 byl projekt dále rozšířen a jeho ředitelem se stal Nikola Tesla. V tomto roce se také uskutečnil první pokus, který byl částečně úspěšný. Druhý pokus se konal v roce 1940, kdy se neviditelnou stala loď v brooklynském přístavu. To bylo ovšem bez přítomnosti posádky. Celý projekt dostal název Raibow (Duha).
V roce 1942 se stal projekt plně vojenskou záležitostí a velení převzal dr.John von Neumann. Na projektu pracoval i Albert Einstein a uplatnil zde v praxi svou teorii Unitárního pole. Podle záznamů byl u námořnictva zaměstnán jako poradce od 31.5. 1943 do 30.6. 1944.
Filadelfský experiment se uskutečnil 12. srpna 1943 v 9:00 hod za přítomnosti kompletní posádky. První minutu viděli pozorovatelé loď přes zelenou mlhu a potom ztratili radiové spojení a lod zmizela. Objevila se v 610 km vzdáleném přístavu Norfolk-Newport v Porthsmouth. O 4 hodiny později se loď vrátila do filadelfského přístavu. Některé její části byly poškozené a některé dokonce úplně chyběly. Nejhorší však byl dopad silového pole nanámořníky. Jeden z nich byl doslova zapuštěn do paluby lodě. Na místě mu byly amputovány paže. Ostatní byli v plamenech, nebo běhali v šílenství po palubě. Někteří úplně zmizeli. A pro ty, kteří přežili, měl pokus vážné následky po celý zbytek života. Jeden námořník prošel před zraky manželky, dvou dětí a dvou přátel zdí a už ho nikdo nikdy neviděl. Známí je také případ dvou námořníků, kteří se "vypařili" v baru před zraky desítek hostů. Většina posádky, která přežila, byla nakonec pozavírána v různých ústavech po celé zemi a dnes již zřejmě nikdo nežije.

Dovolená skončila ! Jak se s tím vyrovnat

9. srpna 2011 v 17:06 Zdraví a Krása

Konečně se vykoupete ve svojí koupelně!

 • Na dovolené to bylo prima, ale společné sprchy v kempu, které jste sdílela s několika stovkami táborníků a několika milióny komárů, much, škvorů a rybenek, nebyly úplně ono. To blaho, ponořit se zase do vany plné horkých voňavých bublinek!

Konečně si dáte normální jídlo!

 • Pljeskavica, grilované mušle, čevapy, ryby, pizza na sto způsobů? Ráda ochutnáváte cizokrajnou kuchyni, ale všechno má své meze. Už teď se těšíte na to, jak uděláte řízky a nebo na něco s omáčkou a knedlíky.

Konečně zase budete za krásnou!

 • Celou dovolenou jste trávila buď v plavkách, nebo v kraťasech a tričku, s vlasy staženými do culíku a samozřejmě bez make-upu. Teď je ten pravý čas se znovu nalíčit (dopřejte si na to dost času), zajít si ke kadeřníkovi a vyrazit ve vysokých podpatkách.

Konečně si vaše pleť odpočine!

 • Dva týdny jste ji nemilosrdně vystavovala střídavému vlivu prudkého slunce a slané vody. Nastal čas dát jí pohov a nechat ji odpočinout pod pleťovou maskou.

Konečně zase můžete mluvit česky!

 • Exotika je prima, ale, upřímně řečeno, snědých prodavačů, číšníků a recepčních hovořících lámanou angličtinou máte už plné zuby.

Konečně se vyspíte ve své posteli!

 • Spaní ve spacáku na karimatce dalo vašim zádům pořádně zabrat. Stejně jako příliš měkká proleželá matrace v pronajatém domku u moře. Anebo prastará postel se stokilovou duchnou na vaší chalupě. Není nad vlastní postel!

Konečně si vyléčíte puchýře!

 • To vám snad sám čert nakukal, abyste si na túru po horách vzala ty úplně nové, neprochozené, jen zdánlivě pohodlné polobotky.

Konečně můžete všechno vyprávět kamarádkám!

 • Na dovolené to sice bylo fajn, ale zážitek není stoprocentní, dokud se s ním někomu nepochlubíte. Už už se třesete na to, jak s kamarádkami rozeberete modrookého kluka, který se na vás usmíval u plážového baru.

Smrtelná nemoc

9. srpna 2011 v 16:23 Story
Teplé paprsky odpoledního sluníčka dopadaly oknem do malého nemocničního pokoje. Jen čtyři zdi, okno, dveře, postel skříň a malý stolek. Tady se čas neměří na hodiny a minuty, ale na kapky infuzí, krevních konzerv a slz. Na posteli ležela dívka, která doufala v zázrak. Nikdy nepřestala věřit, že se uzdraví. Nikdy neplakala pro ztracené kaštanové vlasy. Nikdy se nepoddala bolesti. Pořád věřila v zázrak.Nikdy mu neměla za zlé, že od ní odešel, když se dozvěděl o její nemoci. Jen toužila po tom ho spatřit. Věděla, že umírá, ale přesto věřila, že se stane zázrak. Upřeně hleděla na kapky infuzí, které jedna po druhé proudily do jejích žil. Doufala, že přijde. Tak moc si to přála. Najednou cítila něčí přítomnost. Otevřela oči a viděla Ji tam stát. Srdce se jí zachvělo. "Ještě ne! On přijde" smlouvala s ní. Nepřestávala věřit. "Je pozdě musíme jít…….." řekla dívce a natáhla k ní ruku. Ta se naposled zadívala na dveře pokoje a odevzdaně uchopila tu chladnou bílou ručku. Zadívala se do těch nádherných očí. Jediná slza a už nic víc. Poslední kapka odměřila její život. Už se nikdy nedozví, že stál za dveřmi jejího pokoje. Strach z toho , že jí zlomil srdce, mu nedovolil vstoupit. Možná by vešel, kdyby věděl, že ona ho pořád miluje a že za těmi dveřmi umírá………

Lesklé vlasy

9. srpna 2011 v 16:17 Zdraví a Krása

Citrusový šampón:
2 polévkové lžíce mydlice, 1/2 litru vody, 2 polévkové lžíce citronové nebo pomerančové štávy, 2 vaječné žloutky, 2 kapky éterického citronového nebo pomerančového oleje
Nať mydlice s uvedeným množstvím vody povaříme a poté přidáme ostatní přísady. Vše necháme 10 minut vylouhovat a slejeme.
Kopřivový ocet:
1 plná hrst čerstvých kopřivových listů, 1/2 litru vody, 1/4 litry ovocného octa
Listy kopřiv zalijeme horkou vodou a necháme přikryté 3 hodiny vyluhovat. Scedíme, odvar smícháme s ovocným octem a naplníme do láhve. Po umytí vlasy důkladně propláchneme tímto kopřivovým octem a pokožku hlavy několik minut lehce masírujeme. Tento prostředek se z vlasů již nevymývá.Zkus mě rozesmát

9. srpna 2011 v 15:07 FilmY
Ve filmu Zkus mě rozesmát požádá plastický chirurg, který chodí s mnohem mladší učitelkou ze školy, svou věrnou asistentku, aby předstírala, že je jeho co nevidět bývalou manželkou, aby mu tak pomohla urovnat jednu neuváženou lež. Když se mu ale vymstí ještě několik dalších lží, vloží se do věci i její děti a všichni se společně vydávají na víkend na Havaji, který jim všem zcela změní život.Michal Březina

9. srpna 2011 v 14:20 Sportovci

Michal Březina je český krasobruslař pod vedením Petra Starce a Karla Fajfra. V letech 2005-2007 vyhrál mistrovství Čr juniorů. . Roku 2007 vyhrál Cenu Nebelhornu.V roce 2009 se stal na MSJ vícemistrem světa. Na OH ve Vacouveru 2010 získal 10.místo.
Jeho největším úspěchem 4. místo z mistroství světa v krasobruslení 2010 a jeho obhájení v roce 2011, kde jako první Čech skočil dva rozdílné čtverné skoky ve volné jízdě.


Hrad Houska

8. srpna 2011 v 19:51 Záhady světa

Záhady

Kaple

Hradní kaple stojí přímo uprostřed hradu, zatímco hospodářské budovy jsou umístěny mimo areál. Tento fakt vzbuzuje otázku, proč tomu tak je. Mnoho historiků se domnívalo, že je zde ukryto něco, co se nesmí dostat ven. Po celá staletí se na téměř bezvýznamný hrad, který ležel mimo všechny obchodní stezky, sjížděli významní čeští páni.Tajuplnost kaple ještě podporuje fakt, že její zdi jsou neustále vlhké a porostlé lišejníkem, ale okolní stěny jsou naprosto suché.

Podle Aleše Česala a Milana Doležala, kteří se tajemnými silami hradu zabývali, nemá Houska ze strategického hlediska žádný význam. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. I dnes se sem bez auta turista dostane jen stěží.

I architektura hradu je podivná. Celý obranný systém je zaměřený proti "vnitřnímu nepříteli" - jako by hrad střežil "něco", co se nesmělo dostat ven. "Co to bylo za nebezpečí, které zřejmě ohrožovalo samotné základy feudálního státu, byl-li právě proti tomuto nebezpečí zbudován takový hradní komplex?" ptají se Česal a Doležal.

Podle legendy totiž Houska stojí na skále, kterou vede průrva až do pekla. Hradní kaple prý stojí právě nad ní.


Jiná pověst říká, že hradní podzemí ukrývá množství podzemních chodeb a prostor, v nichž mají být pohřbeny "jisté věci" a kostry "nelidí". A podle jiné legendy se na Housce a v jejím okolí se po setmění zjevuje postava černého mnicha bez obličeje a varuje každého, kdo by tu chtěl přenocovat.


Máchův stroj času

Jednu noc Mácha na hradě přenocoval a přihodila se mu velice zvláštní věc, kterou později popsal v dopise svému příteli Eduardovi. O půlnoci se mu zjevila dívka jménem Dído a ukázala mu kouzelnou krabičku s pohyblivými obrázky (zřejmě kamera). Mácha se zeptal co zobrazují a ona odpověděla, že okolí Housky roce 2006. Básník spatřil davy lidí proudící na hrad, které vozily příšery se svítícíma očima. Zřejmě měl na mysli návštěvníky přijíždějící autobusy a auty.


Pověst

O odsouzenci

V prostorách hradu byla průrva do pekla. Obyvatelé hradu chtěli vědět, jak takové peklo vypadá. Jednoho dne se rozhodli, že to zjistí a nabídli odsouzenému na smrt milost, pokud se do pekla vydá a řekne co tam viděl. Trestanec souhlasil, což neměl dělat. Spustili ho do průrvy a po několika minutách uslyšeli zoufalý křik. Okamžitě ho vytáhli a nemohli uvěřit vlastním očím. Odsouzenec byl šedivý a zestárl o mnoho desítek let. O peklu, ani o tom co viděl, nechtěl mluvit a za pár dní zemřel šílenstvím. Lidé se báli a tak se pokusili díru zasypat. To se jim ovšem nepovedlo, na jejím místě postavili kapli, která rojení čertů měla zabránit.
Manchester United letecká tragédie

8. srpna 2011 v 19:25 ZAjímavosti

50. výročí od letecké tragédie v Mnichově

V sezóně 1957/58 Manchester United v Evropském poháru v prvním kole porazil Duklu Praha celkovým skóre 3:1. Ve čtvrtfinále se pak anglický klub utkal s Rudou Hvězdou Bělehrad. Doma na Old Trafford svěřenci manažera Matta Busbyho vyhráli 2:1, když se střelecky prosadil Charlton a Coleman. V odvetě pak Manchester v Bělehradě remizoval 3:3 a celkovým skóre 5:4 postoupil do semifinále soutěže. V té době bylo létáním letadlem trochu nebezpečné, ale nejvíce praktické, jelikož v sobotu se hrála anglická liga a přes týden pak Evropský pohár. Aby teda přesuny byly co nejrychlejší, cestovalo se letadlem. Manchester tedy z Bělehradu odletěl letadlem číslo 609 od British European Airways domů. Let byl o hodinu opožděn, jelikož hráč United Johnny Berry ztratil cestovní pas. Na cestě do Manchesteru letadlo zastavilo na plánované zastávce v Mnichově, aby doplnilo palivo. Kapitán letadla James Thain se při odletu pokoušel dvakrát vzlétnout, ale pokaždé neúspěšně kvůli skřípání motoru. 6. února 1958 v čase 15:04 se letadlo podařilo zvednout, ale ne do optimální výšky a narazilo do plotu, který obklopoval mnichovské letiště a následně také do jednoho domu poblíž letiště. Na palubě letadla bylo včetně posádky 44 lidí. Havárii přežilo celkem 21 lidí, kteří ale byli vážně zraněni. Zbylých 23 cestujících to štěstí nemělo a zahynulo. Z neštěstí byl nejprve obviněn kapitán letadla, ale později se ukázalo, že za havárii mohl rozbředlý sníh na konci ranveje, který výrazně snížil rychlost letadla, které tak nemělo potřebnou rychlost. Letadlo nejprve mělo rychlost 217 km/h, ale na konci ranveje už mělo rychlost 194 km/h, což nebylo dost k tomu, aby letadlo dostatečně vzlétlo. Německé letištní úřady ale i přesto podali žalobu na kapitána letadla Jamese Thaina za to, že vzlétnul, aniž by rozmrazil křídla letadla a celou záležitost tak daly na vinu pouze jemu a to i přesto, že několik svědků uvedlo, že tomu tak nebylo. Soudní proces se s Thainem vlekl až do roku 1968, kdy byl nakonec zbaven obvinění. I přesto byl ale kapitán letadla s Busby Babes propuštěn ze služeb British European Airways a už nikdy žádné letadlo nepilotoval. Zemřel v roce 1975, v 53 letech na infarkt.