Zkáza Titaniku byla předpověděna 14 let dopředu

9. srpna 2011 v 17:29 |  Záhady světa

V roce 1898 napsal Morgan Robertson román o lodi jménem Titan, která při své plavbě narazila do ledovce. V roce 1912 narazila do ledovce skutečná loď - Titanic. Ačkoli v Robertsonově románu šlo o fikci, některá pozdější fakta se jí podobala až se znepokojující přesností.
Kniha vyšla původně pod názvem Bezvýchodný stav, později byla přejmenována na Vrak Titanu. Podobnost mezi fiktivním Titanem a skutečným Titanikem je až děsivá. Například obě lodě ztroskotaly v dubnu v severním Atlantiku, protože se střetly s ledovcem. Žádná z nich neměla na palubě dostatek záchranných člunů, což v obou případech znamenalo vysoké ztráty na životech. Obě byly největšími plavidly na světě a všeobecně považovány za nepotopitelné.
Obě pluly i po stejné trase - Titan se plavil z New Yorku do Anglie, zatímco Titanic jel opačným směrem. Katastrofa obě plavidla potkala zhruba na stejném místě. Také jejich rychlost byla v obou případech zhruba stejná, měly i stejný pohon a počet stěžňů.
Oproti skutečnosti byly v románu samozřejmě i některé rozdíly. Například Titanic o ledovec za jasné noci pouze "škrtl", zatímco Titan do něj najel přímo za mlhavé noci s nulovou viditelností. Na Titaniku zemřelo méně lidí (zhruba 1500), zatímco s Titanem se jich potopilo okolo dvou tisíc. Titanic se potopil během své vůbec první plavby, Titan jich měl za sebou několik.
Autor knihy nebyl samozřejmě žádný vizionář, který by viděl dopředu. Každopádně to, co popsal ve své knize, je dodnes předmětem mnoha dohadů a spekulací.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bianuska bianuska | E-mail | 3. září 2011 v 11:23 | Reagovat

pěkné počtení  ale je to smutné žety lidé ve vodě zahynuli pa bianuska

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama