Latinskoamerické tance

9. listopadu 2011 v 18:33 |  TAnec

Samba

Je tanec pocházející z Brazílie, který se objevil v Evropě v první polovině 20-tých let (1923-25). Tehdejší samba byla charakterizována krátkými trhavými pohyby a skladby se hráli v 2/4 ale i 4/4 taktu. Samba je tedy moderní verze brazilského lidového tance "maxixe" (mejčiča), kterou upravili učitelé tance ve Francii. Pro tento tanec je typický tzv. sambový pohup (bouncing) a pohyby pánví. V současnosti existuje velmi mnoho verzí samby, které se liší rytmem, tempem a náladou. Samba má 2/4 anebo 4/4 rytmus a 52-54 taktů za minutu.

Cha Cha

Pochází z Kuby, vznikla z rumby po jejím ovlivnění džezem. Za autora je považován Enrique Jorrin (1953). Základem tance je postupová přeměna (tři "spojené" kroky). Název čača vznikl údajně podle zvuku, který vydávají boty tanečníků při tancovaní postupové přeměny. Čača má asi 25 základních figur a nespočetné množství sestav a variací. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktů za minutu.


Rumba

Současná rumba vznikla vzájemným ovlivňováním lidového tance s názvem "danza habanera" a rumby-bolera, kterou tancovala na Kubě kreolská aristokracie. V roce 1930 se rumba dostává přes New York do Evropy, kde se rychle rozšířila. U nás se tancovala upravená do čtvercové formy (square system) a přinesla uvolněné držení v páru. Do roku 1960 se tancovala čtvercová rumba (se základem v prvním kroku na první dobu taktu), poté se rozšiřuje rumba kubánská (cuban system), kde se první krok tancuje vpřed na druhou dobu taktu. Rumba má 4/4 rytmus a 25-28 taktů za minutu.

Paso Doble

Prvá zmínka o něm pochází z roku 1918 jako o španělském one-stepu. Známějším se stává v první polovině 20-tých let, kdy se více rozšířil. Standardizovali ho francouzští taneční učitelé. Jeho původ je ve Španělsku v lidových tancích oslavujících vítězného toreadora. Za soutěžní tanec bylo pasodoble přijato po II. světové válce. Rytmus je 2/4 a taktů 60.

Jive

Je rytmický swingový tanec, který vychází z jitterurgu a v mnohém je ovlivněn rockenrolem, boogie-woogie a černošskými tanci. V roce 1944 vydal Viktor Silvester první standardizovaný opis jivu. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktů za minutu.

Salsa

Tanečních stylů salsy je tolik, kolik je lidí, kteří ji tančí. Je to tím, že salsa je tanec "volného stylu", tanec nespoutaný a svobodný, který nemá žádná pevně daná pravidla, která by se musela dodržovat. Kdysi bylo nutné znát pouze pár základních kroků a pak už jen stačilo nechat se vést hudbou a svým citem. Salsa od té doby do sebe vstřebala mnoho jiných tanečních stylů a stala se daleko propracovanější taneční formou.


Šaty na latinu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama